Kształtowanie zmysłu dotyku - Czarodziejski worek skarby Pani jesieni
Rozpoznawanie schowanych w worku: kasztanów, żołędzi, szyszek, orzechów , i nazywanie ich jeszcze przed wyciagnięciem z worka. Następnie dziecko wyciąga i sprawdza czy udało mu się odgadnąć prawidłowo.
Rzucanie do cel
W roli głównej w tej zabawie występują szyszki lub kasztany. Rozmieszczamy trzy nieduże miski w pewnej odległości od siebie. Ze wstążki przygotowujemy linię startu, za którą siada lub staje dziecko. Jego zadaniem jest celowanie szyszką lub orzechem, kasztanem, żołędziem do celu. Dziecko ćwiczy układ optyczny, koncentrację na danej czynności i przedmiocie, uczy się dostrzegać kolory, kształty i rozmiary w odniesieniu do otoczenia.
Zabawa matematyczna pt. „Kasztany”.
W koszyku są kasztany. Dzieci odliczają dla siebie po 10 kasztanów (pięciolatki), po 5 kasztanów (czterolatki) i kładą przed sobą. Dorosły układa karteczki w koszyczkach z różna ilością narysowanych kropek oraz cyfr . Zadaniem dziecka jest odliczenie tyle samo kasztanów do koszyczka co na karteczce. Głównym celem tej zabawy jest kształtowanie kojarzenia liczby elementów w danym zbiorze ze znakiem graficznym.
Zabawa dydaktyczna „Parasol” - kształtowanie słuchu
Dziecko siedzi na dywanie a przed nim kilka niebieskich klocków symbolizujących krople deszczu oraz rozłożony parasol. Dorosły gra na bębenku/ stuka w stół łyżką. Ile dźwięków dziecko usłyszy, tyle kropel deszczu należy umieścić na parasolu stojącym przed dzieckiem.
Zabawy sensoryczne z jesiennymi skarbami
https://dzieciakiwdomu.pl/2015/09/10-pomyslow-na-zabawy-z-kasztanami.html